Spektakl „Smuga cienia”

teatr kryzys - smuga cienia - baner
„Smuga cienia” na podst. powieści Josepha Conrada – spektakl Teatru Kryzys w DK Stokłosy

Premiera: 30 listopada, 1 grudnia 2019

Wznowienie: 7 i 14 marca 2020 [spektakl 14 marca odwołany]

Najbliższe spektakle: brak

Dom Kultury Stokłosy
ul. Lachmana 5, Warszawa

Aktorzy Teatru Kryzys na zakończenie Sezonu 2019


A żyć możesz tylko dzięki temu, za co mógłbyś umrzeć

Katarzyna Parzuchowska o spektaklu

O czym jest SMUGA CIENIA Teatru Kryzys? O inicjacji młodzieńca? O dojrzewaniu, dorastaniu, starzeniu i wreszcie śmierci, strachu przed nieuchronnością ludzkiej egzystencji? Taka odpowiedź wydaje się zbyt prosta, a trudno nie oprzeć się wrażeniu, że w przypadku Conrada odpowiedź jest głębsza i niczym wzburzone morze falami – skomplikowana, dodajmy, morze pogłębione w tajemniczej czerni przeżyć dryfujących po niej marynarzy.

Zatem nie ma prostej odpowiedzi i każdy widz zdany jest na własne wyczucie, odpowiedzialność i rozsądek, aby sondować wyroki. Zapraszamy zatem dorosłych, nawet tych, którzy mają nieco zwątpienia co do znaczenia swojego wieku.

„Oto zbliżała się dla mnie chwila objęcia komendy – […] moment najważniejszy, będący w naszym zawodzie probierzem wartości człowieka” – mówi główny bohater.

Wkraczamy wraz z nim w przestrzeń poznania nie tylko świata i nabywania w nim doświadczenia, lecz także zatapiamy się we własne głębiny. Teatr Kryzys przeżywa chorobę na morzu, bo jak żaden inny teatr potrafi przeżyć chorobę w każdym sensie tego sformułowania. No bo kiedy możemy powiedzieć o sobie, że to już? Kiedy smuga cienia pada na dany moment w naszym życiu? To już, a może jeszcze nie? Może przyszłość przyniesie kolejne doświadczenia. Ba! Przyniesie je na pewno! Czy będą ważniejsze od poprzednich? Bardziej kluczowe i przełomowe?

Dojrzewanie, dorastanie, starzenie są niczym innym jak wiązaniem węzłów na żeglarskiej linie życia. Mocujemy się z nią w obawie i z naturalną obawą przed śmiercią, które przez całe życie staramy się ujarzmić, oswoić, poznać niczym młody kapitan na otwartym morzu i wtem: „Nieprzenikniona ciemność ogarniała nas z tak bliska, że zdawało się dość wyciągnąć rękę poza burtę, aby dotknąć się jakiejś namacalnej, tajemniczej substancji”.

Niechybnie dorastanie jest procesem, który ciągnie się przez całe życie. Znaczące porywy wiatru budzą nas tylko na chwilę ze snu. Są raz za razem papierkiem lakmusowym dojrzałości. Nigdy nie wypada się wystarczająco dobrze na tych egzaminach. Tak jakby wyrzuty sumienia, poczucie winy, żal miały odróżniać ten czas od czasu dzieciństwa, gdzie… wszystko było takie proste. Zanim zaczniesz zadawać sobie to pytanie, ktoś odpowie: „A żyć możesz tylko dzięki temu, za co mógłbyś umrzeć”. Teatr Kryzys ten spektakl uwalnia od kryzysów tych małych i dużych. Wykonaliśmy ogrom pracy i razem z Wami z serdecznością chcemy się nią podzielić. Zapraszamy!


W spektaklu wykorzystana zostaje za zgodą zespołu muzyka Unheard Music Concepts

https://www.unheardmusicconcepts.com/


Zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.


Galeria z prób do spektaklu

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.


Zobacz całą galerię >>


Teatr Kryzys został zainicjowany przez Fundację OSFP w 2018 roku. Obsadę aktorską Teatru budują osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego, które w ekspresji artystycznej oraz pracy zespołowej odnajdują sposób na rozwój kulturowo-społeczny.


Zobacz archiwum Teatru Kryzys >>


Kontakt: teatr@osfp.org.pl

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close