Webinar: Ile filozofa powinno być w terapeucie? Wartość filozofii w myśleniu klinicznym

Fundacja OSFP serdecznie zaprasza do uczestnictwa w webinarze pt. „Ile filozofa powinno być w terapeucie? Wartość filozofii w myśleniu klinicznym” realizowanym w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, który odbędzie się we wtorek 30 stycznia o godzinie 18:00. Ekspertką, która wprowadzi nas do tematu, jest psychoterapeutka Anna Sterna z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Spotkanie moderować będzie Agata Mysona z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Aby otrzymać link do udziału w webinarze bardzo prosimy o wypełnienie arkusza rejestracyjnego dostępnego pod tym adresem >>.


Współcześnie psychologowie i psychoterapeuci zmuszeni są nabrać indywidualnego stosunku wobec sytuacji piętrzących się języków opisu przyczyn i mechanizmów rządzących ludzkim cierpieniem. Rzeczywistość istnienia ponad 400 modalności psychoterapeutycznych wymaga zarówno od przyjmujących pomoc, jak i od klinicystów podjęcia osobistych kryteriów takiego wyboru. Pozostawiając na boku pragmatyczny wymiar tego dylematu, wybór szkoły psychoterapii, metody pomagania czy psychoterapeuty sprowadza się do konieczności przyjęcia określonej optyki widzenia zdrowia psychicznego i sposobów jego przywracania.

Filozofia wydaje się być niejawną siłą rządzącą opisanym wyborem. Stoi ona nie tylko u podłoża założeń koncepcyjnych psychologii samej w sobie, ale i poszczególnych szkół psychoterapii. Każda z nich reprezentuje określony rodzaj wiedzy. Pytania jednak o to w jaki sposób ta wiedza powstała, jak odnosić się do jej „prawdziwości” i jak tą „prawdziwość” weryfikować, mają charakter filozoficzny. I nawet jeżeli współcześnie, nierzadko przyjmowaną odpowiedzią na powyższe, są badania neuronaukowe, i tu ukryte mogą być założenia definiowane przez filozofię jako fizykalizm czy mechanicyzm.

Brak filozofii w programach kształcenia psychoterapeutów niesie ze sobą ryzyko bycia skazanymi na filozoficzną naiwność (Spinelli, 1994), a sam proces szkolenia staje się zorientowany nadrzędnie na sprawczość i efektywność psychoterapeuty. Jednocześnie refleksja filozoficzna może pomóc klinicystom odnosić się w sposób bardziej krytyczny do sądów słyszanych i osobiście przyjmowanych, od definicji zdrowia psychicznego, po sposoby rozumienia skuteczności psychoterapii.

W trakcie rozmowy podejmiemy próbę zdefiniowania tego, co filozofia może wnieść w praktykę psychologiczną i psychoterapeutyczną, próbując zmierzyć się z przekonaniem o jej niepragmatycznym wymiarze. Przyjrzymy się możliwym lukom w wiedzy psychologicznej, poszukując na nie odpowiedzi w filozofii. Spotkanie będzie nie tylko okazją do refleksji własnej nad źródłami przyjmowanych założeń, ale będzie też zawierało przykłady z praktyki klinicznej, służących za ilustracje filozoficzno-psychologicznego pogranicza.


Ekspertka:
Anna Sterna – mgr psychologii UW, psychoterapeutka pracująca w podejściu integracyjnym, doktorantka międzynarodowej Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Przez wiele lat związana z Całodobowym Oddziałem Leczenia Zaburzeń Nerwicowych i Osobowości w Międzyrzeczu, obecnie z własnym gabinetem psychoterapeutycznym. Zainteresowana pierwszoosobowymi doświadczeniami zaburzeń osobowości, ze szczególnym uwzględnieniem doświadczeń czasu i Self, psychopatologią fenomenologiczną, oraz społeczno-kulturowymi kontekstami psychiatrii i psychoterapii.

Moderatorka:
Agata Mysona – Doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UJ. Badawczo zajmuje się obszarem na przecięciu myśli psychoanalitycznej i feministycznej, przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą różnicy seksualnej oraz kobiecej i matczynej podmiotowości w psychoanalizie, w szczególności w myśli Brachy L. Ettinger. Absolwentka psychologii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, w trakcie czteroletniego całościowego szkolenia do uzyskania certyfikatu psychoterapeuty PTP organizowanego przez Oddział Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic Szpitala Specjalistycznego im. J. Babińskiego w Krakowie. Związana z Krakowskim Kołem Psychoanalizy Nowej Szkoły Lacanowskiej.


Główny organizator: Fundacja Otwarte Seminaria Filozoficzno-Psychiatryczne

Współorganizator: Instytut Filozofii UMCS

Patronat: The International Network for Philosophy and Psychiatry

Patronat medialny: „Psychiatra. Pismo dla Praktyków”


W grafice wykorzystano zdjęcie autorstwa Michała Bugalskiego.

https://michalbugalski.com/index.php/en/works/


Webinar organizowany jest w ramach projektu „Filozofia psychiatrii – podstawa systemu ochrony zdrowia psychicznego” przez Fundację Otwarte Seminaria Filozoficzno-Psychiatryczne w partnerstwie z Pracownią Filozofii Zdrowia Psychicznego w Katedrze Nauk Społecznych i Humanistycznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close