Mira Marcinów – Historia polskiego szaleństwa

Historia Polskiego Szaleństwa_plakat_b

UWAGA: PREMIERA! Historia polskiego szaleństwa – spotkanie autorskie z Mirą Marcinów

25 kwietnia 2018, g. 19:00

Big Book Cafe, ul. Dąbrowskiego 81, Warszawa

Przeczytaj fragment książki >>

Odwiedź stronę kawiarni i księgarni Big Book Cafe >>


„Historia polskiego szaleństwa, t. 1: Słońce wśród czarnego nieba. Studium melancholii” to pierwszy z trzech zapowiedzianych tomów monumentalnego studium (kolejne dotyczyć będą histerii i psychozy). Dr Mira Marcinów, filozof, psycholog i artystka, skrupulatnie bada w nim polską literaturę psychiatryczno-psychologiczną XIX wieku, ale jej ambicje wykraczają daleko poza historyczny opis. Autorka nie tylko odnosi się do najważniejszych dla psychiatrii dyskusji toczących się w wieku XX, zdaje bowiem także sprawę z genezy ducha polskiego oraz współczesnego pojęcia racjonalności.

Spotkanie poprowadził Jakub Tercz


dr Mira Marcinów (Instytut Filozofii i Socjologii PAN) – filozof, artystka

Ukończyła filozofię oraz psychologię w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktoryzowała się w Instytucie Psychologii UJ. Pracuje jako wykładowca akademicki na Wydziale Filozoficznym UJ oraz okazjonalnie na innych uczelniach. Odbyła staże badawcze m.in. w Oxfordzie, Londynie, Nowym Jorku, New Brunswick i Buenos Aires. Laureatka wielu nagród i stypendiów, w tym: Funduszu im. Adama Krzyżanowskiego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Nagrody im. Prof. Jerzego Perzanowskiego. Realizuje projekt badawczy poświęcony dziejom polskiej psychoanalizy w IFiS PAN. Zajmuje się historią i filozofią psychiatrii, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego dziedzictwa. Eksperymentatorka z pogranicza tańca i sztuki performance (działania w Galerii F.A.I.T., Bunkier Sztuki, Muzeum Narodowe w Krakowie). Opublikowała ponad dwadzieścia artykułów w językach: polskim, francuskim i angielskim. Laureatka Nagrody Premiera za rozprawę doktorską.

Autorka książek: Na krawędzi wolności Szaleństwo jako wybór w filozofii Henryka Struvego (2012) oraz Historia polskiego szaleństwa, t. 1: Słońce wśród czarnego nieba. Studium melancholii (2018).


Organizatorzy:

cropped-logotyp_osfp.png

big book cafe

Patroni medialni:

tok fm

Psychiatra. Czasopismo dla praktyków

Partnerzy:

if uw glowa

IFiS PAN

ipin

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close