Webinar (część II): Ile filozofa powinno być w terapeucie? Wartość fenomenologii w myśleniu klinicznym

Fundacja Otwarte Seminaria Filozoficzno-Psychiatryczne serdecznie zaprasza do uczestnictwa w drugiej części webinaru „Ile filozofa powinno być w terapeucie?” zatytułowanym „Wartość fenomenologii w myśleniu klinicznym”, który odbędzie się w środę 28 lutego o godzinie 18:00.

Motywem przewodnim spotkania będzie fenomenologia, rozumienie pacjenta i doświadczenie pierwszoosobowe.

Ekspertką, która wprowadzi nas do tematu, będzie ponownie psychoterapeutka Anna Sterna z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Spotkanie moderować będzie Maciej Wodziński z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.


Aby otrzymać link do udziału w webinarze bardzo prosimy o wypełnienie arkusza rejestracyjnego dostępnego pod adresem http://tinyurl.com/osfp-webinar-sterna-wodzinski.

Prosimy o rejestrację najpóźniej do dnia 27 lutego!

Link do spotkania prześlemy w dniu wydarzenia. Udział jest bezpłatny.


Pomoc psychologiczna i psychoterapia odbywają się współcześnie w wymagającym kontekście – piętrzących się języków i opisu źródeł cierpienia z jednej strony i nasilającego się prymatu skuteczności psychoterapii z drugiej. Ten kontekst niesie ze sobą określone ryzyka – nadmiernego zaabsorbowania klinicysty porządkowaniem teoretycznym, czy zarządzaniem presją efektywności. Myślenie kliniczne może się wtedy dawać zredukować głównie do prób łączenia doświadczeń pacjenta w symptomy, tak by móc je efektywnie przekuć w interwencję przynoszącą ulgę. W ten sposób przestrzeń na dociekanie subiektywnych przeżyć osoby w kryzysie obkurcza się na rzecz uprawiania „produktywnej” psychoterapii.

Fenomenologia wydaje się dostarczać głosu uzupełniającego ten kontekst i wspierającego w nim klinicystę. Wprowadzając idee takie jak epoche, zaprasza terapeutę do tymczasowego zawieszenia wszelkich, nierzadko zmąconych, poglądów teoretycznych i przymusu bycia dysponentem wiedzy, a w miejsce tego proponuje narzędzia dociekania subiektywności. Fenomenologia przesuwa akcent z zewnętrznego objawu, czy wewnętrznej dynamiki nim rządzącej w kierunku szerszego planu – zmienionego bycia-w-świecie. Robiąc to, jednocześnie uzupełnia język opisu, znany z psychopatologii głównego nurtu o doświadczenia podstawowe, a rzadko pojawiające się w dyskursie psychoterapeutycznym, dotyczące np. czasu czy przestrzeni.

W trakcie spotkania spróbujemy spożytkować idee fenomenologiczne do rozumienia trudności pacjentów z różnych obszarów. Postaramy się to zrobić w języku, który przecina, ale wielokrotnie nie koliduje z poszczególnymi nurtami psychoterapeutycznymi, sprawdzając czy filozofia może mieć odpowiedź na „walki modalności” (Heath, 2002).


Ekspertka:

Anna Sterna – mgr psychologii UW, psychoterapeutka pracująca w podejściu integracyjnym, doktorantka międzynarodowej Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Przez wiele lat związana z Całodobowym Oddziałem Leczenia Zaburzeń Nerwicowych i Osobowości w Międzyrzeczu, obecnie z własnym gabinetem psychoterapeutycznym. Zainteresowana pierwszoosobowymi doświadczeniami zaburzeń osobowości, ze szczególnym uwzględnieniem doświadczeń czasu i Self, psychopatologią fenomenologiczną, oraz społeczno-kulturowymi kontekstami psychiatrii i psychoterapii.

Moderator:

Maciej Wodziński – doktorant filozofii na lubelskim UMCS, emerytowany maszer, samozwańczy stolarz, genetycznie obciążony skłonnością do filozofowania z predylekcją do tracenia życia na remontowaniu starych wiejskich chałup i wcielania w życie hasła „budować, mieszkać, myśleć”. Naukowo zainteresowany filozofią psychiatrii i szerzej pojętego dobrostanu psychicznego, laureat Diamentowego Grantu z obszaru humanistyki. Zakochany w Grecji. Wciąż, choć nadal jeszcze nieporadnie, próbuje dialogować z myślą jej wielkich umarłych, szukając w tych rozmowach „drogi powrotu” do ich dawno zapomnianego sposobu doświadczania świata, autor książki „Sokrates – filozof życia, filozof śmierci”.


Główny organizator: Fundacja Otwarte Seminaria Filozoficzno-Psychiatryczne

Współorganizator: Instytut Filozofii UMCS

Patronat: The International Network for Philosophy and Psychiatry

Patronat medialny: „Psychiatra. Pismo dla Praktyków”

W grafice wykorzystano zdjęcie autorstwa Michała Bugalskiego: https://michalbugalski.com/index.php/en/works/

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close