Termin: kwiecień/maj 2020 (2 dni) [PRZEŁOŻONE]
Miejsce: Warszawa
Pracujemy nad nowym terminem kolejnej konferencji z cyklu otwartych seminariów oraz rozważamy przeformułowanie tematu tak, aby odpowiadał na najbardziej bieżące problemy.
O temacie konferencji:
Historia psychiatrii jest częścią szerszego procesu kulturowo-społecznych przemian i naukowo-medycznych dociekań. Aby w pełni zrozumieć naturę zdrowia psychicznego oraz praktyk terapeutycznych warto prześledzić krytyczne, zapomniane, czasami wstydliwe momenty rozwoju psychiatrii. Historia psychiatrii jest historią społecznych wyobrażeń szaleństwa, administracyjno-prawnych rozwiązań, naukowych odkryć i terapeutycznych przełomów. Dzieje psychiatrii nie tylko obejmują jeden globalny całościowy proces, lecz również szereg lokalnych recepcji i transformacji. To historia różnych kultur terapeutycznych z ich wizją naukowości, systemów diagnozowania i strategii leczenia.
Rozumienie obszaru zdrowia psychicznego to również projektowanie wizji przyszłości – futurologia psychiatrii. Futurologia jest szczególnie mocno napędzana nadzieją na naukowy i farmakologiczny przełom, który pozwoli psychiatrii stać się integralną częścią praktyki medycznej. Futurologia to również wyobrażenie przyszłej społeczności terapeutycznej, która przezwycięży wszelkie uprzedzenia i stygmatyzmy dotyczące obrazu osoby chorującej i która pozwoli nam lepiej funkcjonować w złożonym świecie. To także refleksja nad wykorzystaniem najnowszych i przyszłych technologii. W końcu, futurologia psychiatrii powinna uwzględniać także niepokoje i zagrożenia jakie niesie jej rozwój oraz przemiany społeczno-polityczne. Prognozy wskazują na pojawienie się epidemii depresji i innych zaburzeń. W związku z tym przed ekspertami do spraw zdrowia psychicznego stoją prawdziwe wyzwania i niebezpieczeństwa. Niepewność klimatyczna i towarzyszące jej fobie lub depresje, zagrożenie terroryzmem i wojną nuklearną, migracje i mobilności społeczne wywołują zwrotnie lęk przed obcym i nieznanym, są źródłem agresji i stygmatyzacji. Rozwojowi nauki i technologii towarzyszy nadzieja na powstanie nowych terapii i metod leczenia, ale też lęk przed medykalizacją i społeczną kontrolą. Powyższym przemianom towarzyszyć będzie również pytanie o tożsamość zawodu psychiatry i terapeuty, zwiększenie roli pracowników socjalnych ekspertów przez doświadczenie, pojawienie się i popularność neuroterapii, form medycyny alternatywnej i komplementarnej, coaching zdrowia i praktyka filozoficzna.
Szczegółowe tematy:
- lokalne i globalne historie psychiatrii
- psychiatria przednaukowa i naukowa
- wielkie postacie w historii psychiatrii
- historia szpitalnictwa
- szkoły w psychoterapii
- historia psychoanalizy
- historia psychofarmakologii
- filozoficzne inspiracje w psychiatrii i psychoterapii
- dzieje psychiatrii w Polsce
- nestorzy polskiej psychiatrii
- rozwój systemów klasyfikacji
- systemy i modele opieki psychiatrycznej
- antypsychiatria, postpsychiatria, psychiatria krytyczna, psychiatria kulturowa
- dzieje psychiatrii sądowej
- problematyka gender w psychiatrii
- kobiety i psychiatria
- psychosomatyka
- mroczna przeszłość psychiatrii (nadużycia, eugenika, eksperymenty, totalitaryzm)
- psychiatria i polityka
- obraz szaleńca w kulturze
- psychiatria w sztuce
- psychiatria w science fiction
- nadzieje psychiatrii
- nowe terapie (psychoterapie, neuroterapie, przełom w psychofarmakologii)
- epidemiologia i demografia zdrowia psychicznego
- futurologia psychiatryczna
- psychiatria XXI wieku
- wizja terapeuty przyszłości
- etyczne wyzwania psychiatrii
- nowe i przyszłe technologie
Do udziału w IX OSFP zapraszamy:
filozofów, fenomenologów, etyków, antropologów, psychologów, terapeutów, psychiatrów, użytkowników psychiatrii, historyków psychiatrii, psychologii, medycyny, futurologów, pisarzy s-f, neurobiologów, kognitywistów, farmaceutów oraz wszystkich, którzy zainteresowani się poszerzeniem swojej wiedzy na temat związków między humanistyką a dziedzinami zajmującymi się zdrowiem psychicznym.
Słuchacze i Słuchaczki:
Słuchacze IX OSFP nie muszą się rejestrować ani nie ponoszą żadnych opłat – wstęp na Otwarte Seminaria jest wolny!
Formy wystąpień:
Chcąc uczynić przyszłą edycję Otwartych Seminariów jak najbardziej interaktywną i różnorodną, proponujemy następujące formy aktywnego uczestnictwa:
- Warsztaty open-space (45-60 minut) – praca w grupie uczestników nad wybranych
- Referaty (20 minut + 10 minut)
- Postery
Możliwość rejestracji wystąpień zostanie opublikowana na początku roku 2020.